PL EN
dostarczamy
sprawdzone narzędzia

Narzędzia HR

Testy kompetencyjne

Testy kompetencyjne to atrakcyjna alternatywa dla wielu popularnych na rynku metod selekcji. Ich główną zaletą jest łatwość i szybkość wykonania, szybki dostęp do raportów ze względu na ich zaimplementowanie na internetowej platformie do badań ALTAonline, a co za tym idzie oszczędność czasu oraz wysoka ekonomika procesu oceny. Równie ważne jest wykazane w wielu badaniach bardzo pozytywne nastawienie do tego typu testów kandydatów i pracowników.
Tego typu testy pozwalają ocenić poziom wiedzy dotyczący tego, jakie są najbardziej efektywne sposoby zachowania się w opisywanych sytuacjach zawodowych.

Aktualnie oferujemy zestawy testów kompetencyjnych dla:
  • osób zajmujących się sprzedażą – TEKS
  • menedżerów  - TEKM

Testy kompetencyjne ALTA zostały stworzone zgodnie z metodologią konstruowania testów sytuacyjnych tzw. Situational Judgment Tests ( SJT). Testy typu SJT w odróżnieniu od np. kwestionariuszy osobowości nie opierają się na samoopisie. Rozwiązując je kandydat wykorzystuje posiadaną wiedzę, umiejętności oraz ujawnia swoje postawy.

Testy kompetencyjne to zestawy zadań złożone z opisów sytuacji wraz z przypisanymi do nich czterema możliwymi sposobami zachowania.
Opisy sytuacji oraz opcje działania zostały opracowane przez zespół ekspertów: osób zajmujących wysokie stanowiska menedżerskie, pracowników naukowych (psychologowie, psychometrzy), konsultanci.

Treść poszczególnych „scenek” powstała w oparciu o rzeczywiste problemy i wydarzenia, z którymi spotkali się nasi eksperci i konsultanci.

Zadaniem osoby wypełniającej test jest ocena efektywności, każdego z czterech zachowań na skali:
  • bardzo skuteczne
  • trudno jednoznacznie ocenić
  • zupełnie nieskuteczne
Udzielone odpowiedzi porównywane są do wzorca wypracowanego przez ekspertów.